8 muaj më parë

Një udhëtim kinematografik përmes dhelprave, mjellmave, qenve dhe më shumë

Eksplorimi i emocioneve, identitetit dhe lidhjeve të përjetshme në një kaleidoskop filmash të shkurtër

Një mbrëmje magjepsëse kinematografike teksa u shpalosën filmat që bashkuan studentë nga kënde të ndryshme të botës në Pejë, përmes shfaqjes së tretë të Garës së Studentëve në edicionin e 14 të. Çdo film në këtë formacion të jashtëzakonshëm premtoi se do ta çonte audiencën në një ruletë emocionale, duke i lënë ata të magjepsur dhe të prekur nga fuqia e tregimit. Pa u zgjatur, le të thellohemi në përvojat unike dhe të paharrueshme kinematografike që patën mundësi të përjetohen nga shikuesit, përmes filmave të shfaqur mbrëmë: 

Fox Tossing | Regjisor Zénó Mira | Producent József Fülöp

Në “Fox Tossing”, audienca u transportua në një festë piktoresk kopshti të mbajtur në mjediset e një kështjelle barok. Mes atmosferës aristokratike dhe shoqërisë së rafinuar, një botë paralele u shpalos në një pjesë tjetër të kopshtit. Kafazet trokisnin, litarët shushurinin dhe ankimet e dhelprave jehonin në ajër, duke thurur një përrallë mendimtare të traditës, ballafaqimeve dhe kompleksiteteve të fshehura të jetës.

Harbourmaster | Drejtuar nga Mia Ludvigsen Henriksen dhe Konrad Hjemli

Në këtë krijim të përzemërt norvegjez, “The Harbourmaster” rrëfeu udhëtimin e mjellmës së tij titullare nga një ikonë e dashur e qytetit të vogël te një i arratisur i papritur. Përmes shtatë minutash e shtatëmbëdhjetë sekondash me intensitet të pastër emocional, filmi e çoi audiencën në një eksplorim prekës të dashurisë, humbjes dhe natyrës së brishtë të famës.

 

Hound| Drejtuar nga Lauri Ketonen | Shkruar nga Lauri Ketonen | Prodhuar nga Mimmi Nahi

I vendosur në një qytet të errët dhe të braktisur, “Hound” zbuloi historinë magjepsëse të një fëmije të vogël që luftonte për të mbijetuar. Shoqëruesi i saj i vetëm ishte një qen i madh, që ofronte ngushëllim në mes të shkretimit. Dyshja nisën një udhëtim të rrezikshëm për ushqim, ndërsa përpiqeshin t’i shpëtonin një kërcënimi të përgjumur dhe ogurzi. Filmi prezantoi një histori emocionuese dhe emocionuese të elasticitetit dhe lidhjes së pathyeshme midis njeriut dhe kafshës.

Goodbye, Drama!| Drejtuar nga Ji-hye MIN

Nga Republika e Koresë erdhi “Goodbye, Drama!” (Mirupafshim, Drama), – një eksplorim poetik i dashurisë, vetmisë dhe pavarësisë emocionale. Ky film emocionues gërmonte në jetën e një gruaje që reflektonte mbi të kaluarën e saj, ku dikur lulëzuan lidhjet e forta familjare. Mes përvojave soditëse, protagonisti iu nënshtrua një udhëtimi vetë-zbulimi, duke i hapur rrugën zbulimeve të fuqishme e të përzemërta.

CRAB DAY | Drejtuar nga Ross Stringer | Shkruar nga Aleksandra Sykulak | Prodhuar nga Bartosz Stanislawek

Në një ishull të vogël në mes të detit, një djalë dymbëdhjetë vjeçar dhe babai i tij banonin në një komunitet të ngushtë bregdetar. E vendosur në “CRAB DAY” (Ditën e Gaforres), festimi më i dashur i qytetit, kjo kryevepër britanike përmbledh tema të trashëgimisë, përkatësisë dhe lidhjes së përjetshme midis brezave. Nëpërmjet pamjeve të tij mbresëlënëse dhe rrëfimit emocionues, “DITA e GAFORRËS” la një përshtypje të qëndrueshme.

 

The Nighthawk Is Not a Hawk| Drejtuar nga WANG Junjie | Prodhuar nga FUYAMA Taruto

Në këtë krijim mahnitës ndërkulturor nga Kina dhe Japonia, “The Nighthawk Is Not a Hawk”, prezantoi një përrallë intriguese të përqendruar rreth identitetit dhe pranimit. Nighthawk, një zog i shëmtuar, e gjeti veten të përfshirë në një betejë me skifterin madhështor, i cili e akuzoi atë për vjedhje. Ky film magjepsës shqyrton perceptimin e vetvetes dhe zbulimin e vlerës së vërtetë, duke e bërë audiencën të vërë në dyshim kufijtë e bukurisë dhe përkatësisë.

Leonora Aliu

Related