4 weeks ago

Anibar X Winners

Anibar announces its 10th edition winners on its International Competition, Student Competition, Balkan Competition, Feature Film Competition, Animated Music Video Competition, and the Audience Award.

———————————————————————————————————————————-

International Competition Winner

And then the bear by Agnes Patron

The main award goes to a film which depicts the ambivalence of bonds between parent and child. We were impressed by the precision in editing and powerful use of metaphors. The film conveyed the primal, necessary rage of youthful rebellion that is fundamental to a generation claiming their own space.

Grand Jury: Koji Yamamura, Annette Schindler, Jeremiah Dickey, Lise Fearnley, and Ágota Végső

Article Image

———————————————————————————————————————————-

International Competition Special Mention

I’m going out for cigarettes by Osman Cerfon

The first film we want to honor explores the dynamics within a family with a surprising amount of depth for a short film. Its characters’ motivations, aspirations, and relationships to each other are conveyed with a generous amount of absurd humor.

Grand Jury: Koji Yamamura, Annette Schindler, Jeremiah Dickey, Lise Fearnley, and Ágota Végső

Article Image

———————————————————————————————————————————-

International Competition Special Mention

Egg by Martina Scarpelli

The next film we wanted to honor features animated perspectives that blur the lines between internal and external space.  It explores sensory experience, compulsion, and consumption, exposing the toxic relationship its character has with her own body.

Grand Jury: Koji Yamamura, Annette Schindler, Jeremiah Dickey, Lise Fearnley, and Ágota Végső

Article Image

———————————————————————————————————————————-

Student Competition Winner

Applesauce by Alexander Gratzer

For an avant-garde technique, an appreciation of beauty and life, giving Hope to our deepest fears, the prize of the Best Student Animated Film goes to APPLESAUCE BY ALEXANDER GRATZER.

Student Jury: Hana Arapi, Jon Mithi, Qëndrim Spahija, Lum Radoniqi, and Rigon Kurteshi under the mentorship of Kamila Dohnalová and Pavel Horáček.

Article Image

———————————————————————————————————————————-

Student Competition Special Mention

Hide N Seek by Barbora Halířová

For a Special Mention, following a beautiful story about childhood emotions, a flow of life, done with amazing line-art animation, the special mention goes to HIDE N’SEEK by Barbora Halířová.

Student Jury: Hana Arapi, Jon Mithi, Qëndrim Spahija, Lum Radoniqi, and Rigon Kurteshi under the mentorship of Kamila Dohnalová and Pavel Horáček.

Article Image

———————————————————————————————————————————-

Balkan Competition Winner

Imbued Life by Thomas Johnson and Ivana Bosnjak

Our award winner explores the relationship between the physical and metaphysical.  It considers in a sensitive way empathy, memory, and perception. We also appreciate how it talks about coming to terms with the loss of our connection to nature.

Grand Jury: Koji Yamamura, Annette Schindler, Jeremiah Dickey, Lise Fearnley, and Ágota Végső

Article Image

———————————————————————————————————————————-

Balkan Competition Special Mention

N’korniz by Gëzim Ramizi 

For its subtle approach to a nuanced story, with thoughtful use of framing and lighting to convey its character’s inner turmoil.

Grand Jury: Koji Yamamura, Annette Schindler, Jeremiah Dickey, Lise Fearnley, and Ágota Végső

Article Image

———————————————————————————————————————————-

Feature Film Competition Winner

The Tower by Mats Grorud

Mats Grorud’s The Tower presents its characters in another form of existential crisis, with the central metaphor of the building illustrating each displaced generation’s experiences built upon the last.  A combination of animation techniques ties the range of perspectives in the film to the history of its characters’ experiences, inspiring empathy and humanizing the difficulties of a political situation in the face of an uncertain future.

Grand Jury: Koji Yamamura, Annette Schindler, Jeremiah Dickey, Lise Fearnley, and Ágota Végső

Article Image

———————————————————————————————————————————-

Animated Music Video Competition Winner

SIAMÉS – MR. FEAR by Pablo Rafael Roldán and Ezequiel Torres

For a unique style and technique, the Best Animated Music Video prize goes to SIAMÉS – MR. FEAR by the director Pablo Rafael Roldan and Ezequiel Torres.

Student Jury: Hana Arapi, Jon Mithi, Qëndrim Spahija, Lum Radoniqi, and Rigon Kurteshi under the mentorship of Kamila Dohnalová and Pavel Horáček.

Article Image

———————————————————————————————————————————-

Audience Award Winner

Toomas Beneath the Valley of the Wild Wolves by Chintis Lundgren

 

Article Image

Related