• Healthier Kosovo: Regjistrimi për punëtori

  A i keni konsideruar ndonjëherë efektet negative që sjellë ndotja e mjedisit në shëndetin tonë? A jeni duke u përpjekur të udhëheqni një jetë më të shëndetshme që ka efekt minimal në mjedis dhe zvogëlon gjurmën tuaj ekologjike? A keni interesim për animacion?     Nëse po, kjo punëtori është për ju! Ne do të punojmë së bashku nga 17-20 Shtator në mënyrë që të përmirësojmë të kuptuarit tonë në Shëndetësi dhe Mjedis dhe se si zgjedhjet...

  Blog

   

  by  Anibar  |  11th shtator

 • Masterklasat e edicioint të 9 të Anibarit

  Peter Merryman është animator, shkrimtar, dhe aktor zëri i cili tani po punon si një Asistent Regjisor për serialin e Netflixit "BoJack Horseman" dhe serialin e ardhshëm "Tuca & Bertie". Këtë vit ai ka bërë debutimin e tij si regjisor për një episod të sezonit të pestë të "BoJack Horseman". Ai më parë ka punuar si animator në dy sezonet e serialit të Cartoon Network "Annoying Orange" dhe në 9 sezonat e para të serialit të Comedy Central "South Park". Ai...

  Blog

   

  by  Anibar  |  11th gusht

 • Animacioni Çek në Anibar

  Festivali ndërkombëtar Çek i filmit të animuar “Anifilm” i cili u themelua në vitin 2010 për të parën herë vjen në Anibar. Gjithsej janë 12 filma të animacionit çek që do të shfaqen më 17 gusht ditën e premte në Anibar, siç janë: "Happy End",”The more I know” ,” Wedding day” etj. Këto filma kanë një rol të rëndësishëm në mesin e prodhimit të animacionit aktual Çek pasi karakterizohen nga dizajni i patrembur dhe tregimet origjinale. Kështu që mos mungoni...

  Blog

   

  by  Anibar  |  11th gusht

 • Një tregim Kosovar: Nga lapsi e letra në VR dhe AR

  Njëzet vitet e fundit kanë qenë goxha transformative kur flasim për platformat dhe produktet që përdoren për t'i sjell në jetë tregimet. Kemi parë një rritje në përdorimin e teknologjive dixhitale të cilat momentalisht përmesë teknologjive VR dhe AR po na lejojnë të kemi përvoja të jazhtëzakonshme të zhytjes në botën virtuale përderisa kemi arrit që të mbajmë një ndjenjë admirimi dhe konsumi ditor të tregimeve që përqohen përmes kombinimit të imazheve dhe dialogut...

  Blog

   

  by  Anibar  |  10th gusht

 • Cka e bënë një vajzë të fuqishme?

  A është natyra e saj luftarake? Njerzit të cilët e rrethojnë? Apo vetë qenia e saj? Ana Killi një regjisore Norvegjeze, inspirim i vërtet në industrinë e animacionit ku ndër të tjera na sjell kryevepren ´´Sinna Mann´´ ose ´´Angry Man´´ ku përmes stilit të filmit të hartuar bukur na shpalos historinë prekëse të dhunës në familje, na jepe idenë se cfarë e bënë një vajzë të ndihet tashmë e pafuqishme. Një regjisore kjo e cila u mundua gjatë gjithë karrierës të...

  Blog

   

  by  Anibar  |  10th gusht

 • Gratë e harruara në Animacion

  Prezantimi do të na njoh  shkurtimisht me  10 gra që morën pjesë në historinë dhe zhvillimin e artit të animacionit duke u koncentruar  në karrierën e animatores britanike Joy Batchelor, bashkë-themeluese e studios së famshme britanike të animacionit Halas & Batchelor. Biseda do të shoqërohet me klipe dhe fotografi të shumta filmash. Nancy Denney-Phelps është një gazetare që shkruan rreth animacioneve dhe festivaleve evropiane, si dhe një producente  muzike për animacion....

  Blog

   

  by  Anibar  |  8th gusht

 • Aisha Madu: Zemra të thyera dhe kocka të thyera: animimi i të pakëndshmes

  Një përmbledhje e punës së regjisores së animacionit të bazuar në Amsterdam deri në ditët e sotme, ku shpjegohet procesi dhe mendimi prapa shumë projekteve. Ajo do të eksplorojë temat që informojnë rreth punës së saj dhe flasin rreth asaj se si është kur navigon në mes terreneve të ndryshme siç janë arti, ilustrimi, dizajni, filmi dhe interneti....

  Blog

   

  by  Anibar  |  8th gusht

 • Chris the Swiss, The Man Who Knew 75 Languages dhe This Magnificent Cake në Anibar!

  Këtë vit në Kinemanë Jusuf Gërvalla gjatë festivalit Anibar do të shfaqim 3 filma të animuar të metrazhit të gjatë të cilët janë kualifikuar si pjesë e programit garues.   Chris the Swiss-Është një dokumentar I shkruar nga Anja Kofmel e cila flet per kusheririn e saj , i cili ishte një gazetar zvicran që vendosi të shkonte në luften në Bosnje në vitin 1992  dhe pas një kohe të  shkurt  u gjet i  vdekur në rethana misterioze . Chriss the Swiss ka qenë...

  Blog

   

  by  Anibar  |  6th gusht

 • Junaid Chundrigar bashkëpunëtor i Stan Lee të Marvel vjen me prezantime në edicionin e 9-të të Festivalit Anibar

  Junaid Chundrigar për herë të parë në Ballkan do prezantojë në edicionin 9 të Festivalit të filmit te animuar Anibar, që organizohet nga 13-19 gusht në Pejë. Prezantimi i cili vjen si pjesë e programit special të festivalit do ndodh me 14 gusht, dhe është retrospektivë e punëve të Junaid. Junaid u lind në Amsterdam, në Holandë në vitin 1986. Qysh në moshë të re ishte i interesuar në vizatim dhe animacion, edhe pse i ri në moshë ka treguar suksese të mëdha, duke qenë...

  Blog

   

  by  Anibar  |  3rd gusht

 • Luce Grosjean vjen në Anibar si pjesë e panelit “Puna drejt barazisë në industrinë e filmit” dhe prezantimin “Vizioni i gruas për seksin në animacion”

  Në kuadër të programit special të edicionit të 9-të të Festivalit të filmit të animuar Anibar, ju sjellim prezantimin e regjisores Luce Grosejan nga Franca, e cila do të prezantojë lidhur me temën "Vizioni i gruas për seksin në animacion". Kinemaja, interneti, gjegjësisht bota në të cilën jetojmë, ka mbuluar vizionin mashkullor të seksit, vizionin performativ, duke u fiksuar në dëshirën dhe epshin mashkullor. Fatmirësisht në industrinë e animacionit...

  Blog

   

  by  Anibar  |  1st gusht

 • Kendra Haaland vjen këtë vit në Anibar për të folur rreth temës “Gratë në Animacion”

  Kendra Haaland është producente e filmave të animuar të metrazhit të gjatë, e cila së fundi ka prodhuar filmin Wonder Park për Paramount Pictures, i cili do të shfaqet në teatro në mbarë botën në mars të vitit 2019. Me më shumë se 20 vjet përvojë prodhuese, kreditë e saj përfshijnë edhe vitin 2015 në fitimin e çmimit Globi i Artë për filmin How to Train Your Dragon 2 prej DreamWorks Animation, dhe filmin e metrazhit të gjatë nga Walt Disney Hercules, Mulan dhe Atlantis...

  Blog

   

  by  Anibar  |  31st korrik

 • Punëtoritë për edicionin e nëntë të festivalit!

  Anibar ka kënaqësinë të shpallë vazhdimësin e aktiviteteve të festivalit për të rinjë me tri punëtori studentore. Çdo vit, Anibar organizon punëtori studentore për animatorët e ardhshëm lokalë që do të drejtohen nga profesionistë prej gjithë botës. Instruktorët e këtij edicioni janë: Thomas Johnson Volda (UK) & Ivana Bosnjak Volda (Croatia) do të paraqesin “Performancën me kohën dhe kukullat” duke u fokusuar në një ndërprerje interesante midis teknikës së...

  Blog

   

  by  Anibar  |  31st korrik

 • Anibar 2018: Programi i filmave për edicionin e nëntë të festivalit!

  Anibar – Festivali ndërkombëtar i filmit të animuar prezanton programin e edicionit të nëntë.   Prej 1095 filmave që kanë aplikuar këtë vit 220 filma do të shfaqen në Kinema Jusuf Gërvalla, Teatrin Istref Begolli, Kinema Liqeni, dhe Kinema Kubat. 152 filma janë në garë për konkurruar për filmin më të mirë ndërkombëtar, filmin më të mirë të punuar nga studentët, filmin më të mirë të prodhuar në Ballkan, filmin më të mirë...

  Blog

   

  by  Anibar  |  22nd korrik

 • Hyrje ne 50/50

  Pasi që kemi vendos me nxjerr në pah problemin e pabarazisë gjinore veqanërisht në fushën e animacionit, me 13 Korrik jeni të ftuar të gjithë në Kinema Jusuf Gërvalla me festu bashkë këtë ngjarje ku do të prezantohen: •Tema e festivalit , •Filma të animuar lidhur me temën •50/50 Paneli për diskutim të barazisë gjinore! Panelistet: Diellza Muriqi, Ajete Kerqeli, Dafina Halili. Dhe për me përfundu këtë natë kemi me pas nje ndej me ushqim, pije dhe muzikë. Hajde...

  Blog

   

  by  Anibar  |  11th korrik

 • Anibar thirje për vullnetarë

  Përsëri erdhi koha e festivalit! Edicioni i 9-të i Festivalit Ndërkombëtar të Animuar Anibar do të zhvillohet prej 13 deri me 19 Gusht. Edhe këtë herë, ne jemi në kërkim të vullnetarëve energjik dhe entuziastë për t’u bashkuar me ekipën tonë për t’na ndihmuar ta bëjmë festivalin e këtij viti, më të madhin dhe më të suksesshmin ndonjëherë. Ne kemi nevojë për njerëz për të na ndihmuar në disa role vullnetare, duke përfshirë punëtori , mikpritje , kinema dhe...

  Blog

   

  by  Anibar  |  4th korrik

 • Anibar Animation Festival 20

  50/50 për edicionin e nëntë të festivalit Anibar Këtë edicion  Anibar ka vendosur të nxjerrë në pah problemin botëror të pabarazisë gjinore. Filmi i animuar vazhdon të rritet në popullaritet si në Kosovë dhe në të gjithë botën. Pjesëmarrja e grave në studime për animacion, animatore por edhe shikuese është rritur, por gjithashtu ka ekspozuar shumë pabarazi. Sipas organizatës Woman in Animation, "Gratë përbëjnë 60% të studentëve të animacionit, por vetëm 20%...

  Blog

   

  by  Anibar  |  2nd korrik

 • Festivali Anibar hap thirrjen për Koordinator

  Është koha e festivalit edhe një herë! Anibar ka hapur thirrjen për edicionin e 9-të të festivalit ndërkombëtar të animacionit Anibar. Festivali do të zhvillohet në Pejë nga 13-19 gushti 2018. * Kjo thirrje është vetëm për Koordinatorët e Festivalit (një thirrje e veçantë për vullnetarët e festivalit po vjen së shpejti)   Ne po kërkojmë që njerëzit të marrin një rol vullnetar më të rëndësishëm, pasi tani jemi duke rekrutuar për disa...

  Blog

   

  by  Anibar  |  18th qershor

 • Anibar hap thirrjen për programin e praktikantëve në Akademinë e Animacionit

  Anibar është një organizatë e formuar nga një grup i të rinjëve, të cilët kanë dëshmuar entuziasmin dhe vizionin e tyre për të promovuar kulturën e filmit të animuar në tetë edicionet e fundit të festivalit, me projekte të organizatës si kinemaja “Jusuf Gërvalla’’ dhe Akademia e Animacionit Anibar në Pejë dhe në Prishtinë.   Duke e vazhduar traditen e praktikantëve, Anibar tani hap thirrjen për programin e praktikantëve/praktikanteve në Akademinë e Animacionit...

  Blog

   

  by  Anibar  |  6th qershor

 • Anibar hap thirrje për koordinator/e për media!

  Puno në Anibar!   Anibar është një organizatë e formuar nga një grup i të rinjëve, të cilët kanë dëshmuar entuziasmin dhe vizionin e tyre për të promovuar kulturën e filmit të animuar në tetë edicionet e fundit të festivalit, me projekte të organizatës si kinemaja “Jusuf Gërvalla’’ dhe Akademia e Animacionit Anibar, gjithashtu duke demonstruar kapacitetet e zhvilluara për të organizuar ngjarje dhe aktivitete të mëdha. Anibar ka investuar në kapacitetin...

  Blog

   

  by  Anibar  |  6th qershor

 • CALL FOR ENTRIES CLOSES IN 1 WEEK!

  Gjuha shqipe nuk është e disponueshme për këtë material!

  ...

  Blog

   

  by  Anibar  |  24th prill